Řečníci při pietě za politické vězně varovali před riziky

Jihlava – Oběti politických procesů 50. let minulého století si asi padesátka lidí připomnělo v neděli 7. srpna u památníku u objektu jihlavské vysoké školy, budovou někdejšího krajského soudu. Pietnímu setkání u "smírčích kamenů" předcházela tradičně mše svatá za oběti procesů, kterou sloužil jihlavský rodák a převor karmelitánů v PrazeLiboci Cyril Vojtěch Kodet.

Piety se zúčastnili zástupci obou komor českého parlamentu, města Jihlavy, Kraje Vysočina i Konfederace politických vězňů. Náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina ve svém projevu připomněl nejen odkaz historie, ale i aktuální situaci – jako varující zmínil anexi Krymu Ruskem i situaci v Turecku. Upozornil na nebezpečí populismu a xenofobních názorů v politice i společnosti.
Historik Michal Stehlík, autor knihy Babické vraždy 1951, události 50. let propojil s aktuálním apelem na právní stát. Jako nebezpečí zmínil zneužívání strachu současnými politiky. Pietu zakončila státní hymna.
Letos tuto tradiční pietu doprovázely i další připomínky událostí roku 1951 – v květnu v Jihlavě a v Rokytnici nad Rokytnou proběhl Den Jana Buly a 3. srpna ve čtyři ráno se konala tichá vzpomínka se svíčkami v přesnou hodinu 65. výročí zahájení "babických" poprav.