Ad: ZMAŘENÉ DOTACE: Karta měla být revolucí, zůstala však pouze jízdenkou

To, že Jihlavská karta ztroskotala na ostatních službách mimo MHD, nezní zrovna logické. Ani argument, že v případě rozšíření platebních funkcí bychom nebyli schopni konkurovat platebním kartám bank, neobstojí.  Zatím v Jihlavě nevím o žádné platební kartě, která by mi umožnila vstup do městských institucí či zaplacení služeb poskytovaných městem a zároveň mě nenutila mít další kartu, papírovou účtenku, kartičku nebo čip.

Když chodím pravidelně do Vodního ráje, potřebuji náramek, když jdu platit popelnice, město mi domů pošle složenku, když jdu do bazénu, mám papírovou permanentku, když jdu do knihovny, musím mít další průkazku, moje děti musí mít čip na vstup do školy a oběd, když parkuji ve městě, tak potřebuji drobné nebo o něco vyšší částku musím zaplatit přes mobil.

Smysluplnost karty mohla ukázat pouze její využitelnost v dopravě i ostatních odvětvích. V dnešní době lze připustit, že koncept karty jako takové je nesmysl, a to hlavně kvůli jejímu pomalému zavedení. Ale sdružení služeb například na jeden čip, server, přívěšek, klíč, nebo jako v Estonsku na občanku, dává smysl stále. Jenže to by instituce města musely mít společný systém, ve kterém by bylo jednoduché dohledat, komu patří ten či onen podíl peněz za služby.

I přes neúspěch Jihlavské karty se tedy nevyhýbejme tomuto jednotnému systému a hledejme možnosti, aby nám, obyvatelům města, stačil třeba jeden autorizační kód, který budeme mít třeba v chytrém telefonu nebo na občance. I v tomto případě by to pro nás bylo zjednodušení. Inspiraci hledejme u měst, kde takové univerzální sdružení služeb funguje.

Petr Piáček, KDU-ČSL Jihlava

 

Článek "Zmařené dotace": http://jihlava.idnes.cz/jihlavska-karta-v-serialu-o-zmarenych-dotacich-fq6-/jihlava-zpravy.aspx?c=A160319_2233689_jihlava-zpravy_mv