Babice 1951

Babické vraždy se na Jihlavsku představí i se zvukem a s obrazem

Čtvrtou nejprodávanější knihu Academie recenzovaly i komunistické Haló noviny

Jihlavsko – Přednášky doplněné o dobové rozhlasové ukázky, prezentaci dosud nepublikovaných fotografií a autogramiádu. To čeká účastníky čtyř besed s historikem doc. Michalem Stehlíkem nad jeho novou knihou Babické vraždy 1951. Beseda má název Babice: staré mýty a nová zjištění.

V aktuálním žebříčku nakladatelství Academia jde o jeho čtvrtou nejprodávanější knihu. Besedy se konají v Brtnici, Kamenici, Jihlavě a Kněžicích (viz rámeček níže). „Jsem rád, že kniha si své čtenáře našla,“ komentuje prodávanost knihy její autor.

Kuriozitou je, že knihu o komunistických procesech 50. let recenzovalo i stranické médium KSČM – Haló noviny: „Docent Michal Stehlík, historik nové generace (…) se pokusil na případ podívat jinak, než ho líčí mainsteamový tisk. (…) Shromáždil nemálo faktů, ale neznaje tehdejší situaci, nechal se pochopitelně ovlivnit současným pohledem. Fandí jiným, nikoli tehdejší moci (…) Přesto je jeho kniha podnětná, už proto, že se Stehlík neztotožňuje s proudem, který tvrdí, že akce byla v režii StB.

Souvislost s filmovým seriálem Třicet případů majora Zemana (Babicím se věnoval díl Vrah se skrývá v poli) popisuje Zbyněk Petráček v Lidových novinách. „Stehlík nabízí verzi, že Ladislav Malý nebyl estébák, nýbrž jen dobrodruh či nebezpečný psychopat. Tím se mohou otvírat lecjaké úvahy. Třeba: Nebyl příběh v podání majora Zeman vlastně pravdivý. Samozřejmě že ne. Major Zeman (na rozdíl od Stehlíka – pozn. red.) vytěsňuje lživě obviněné a popravené lidi. (…)“ píše autor recenze a dodává, že úkolem historiků není udržovat legendy, ale uvádět je do souladu s poznáním.

Besedy o knize Babické vraždy 1951 na Jihlavsku:
6. 9. od 18 hodin v Brtnici, kinosál
7. 9. od 18 hodin v Kamenici, Orlovna
8. 9. od 18 hodin v Jihlavě, DIOD
11. 9. od 15 hodin v Kněžicích, Orlovna