Jihlava: vítězné ANO míří do opozice

Právo | 22.10.2014 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 10 | Autor: Jana Pechová | Téma: KDU - ČSL

V Jihlavě se rýsuje koalice na příští čtyři roky, vítězné hnutí ANO přitom nejspíš skončí spolu s komunisty v opozici. V úterý to oznámili zástupci dotčených stran.

Voliči v Jihlavě rozdali karty k nelehké hře: do 37členného zastupitelstva se dostalo osm lidí z kandidátky ANO, osm sociálních demokratů, šest komunistů, pět občanských demokratů, čtyři lidovci, stejný počet kandidátů hnutí Forum Jihlava a dva zástupci TOP 09.
Vítězi voleb, hnutí ANO, hned na počátku zasáhl do záměru sestavit koalici podobnou té na vládní úrovni výrok lídra lidovců Jaromíra Kaliny, který se proti neznámé sestavě lidí bez kvalitního politického programu poměrně jasně vymezil.
Podle současného primátora a volební jedničky ODS Jaroslava Vymazala se zase naopak ANO jasně vymezilo vůči ODS, což vedlo k setkání občanských demokratů s lidovci a hnutím Forum Jihlava, aby si vysvětlili pohledy na další postup.
„Vyjednávání s ANO byla studenou sprchou,“ uvedl Vratislav Výborný (ČSSD), co druhou nejsilnější stranu v zastupitelstvu vedlo k hledání jiné alternativy. Naznačil, že ANO v zásadě neřešilo programové věci, snad s výjimkou stavebního povolení na vysokorychlostní trať, které má být vydáno do čtyř let a hnutí prý na stavbu získá čtyři miliardy od pana Babiše.
Samotné vyjednávání pak mělo být především rozdělováním postů, přičemž ČSSD dostala nabídku na primátora, všechny „vlivové“ sféry však požadovalo ANO.
„Požadavky ANO nesvědčily o tom, že máme stejný počet mandátů,“ doplnil lídr ČSSD a zřejmě budoucí primátor Rudolf Chloupek.
Ostatní strany se pak poměrně rychle dohodly, i když na podpis koaliční dohody je prý ještě čas. Podle Jaromíra Kaliny je nejdřív potřeba pořádně projít programy účastníků v podstatných věcech.
„Neumím si představit, že nejprve podepíšeme smlouvu a pak se budeme bavit o programu,“ zdůraznil lídr lidovců, pro nějž zatím proto není podstatné ani konkrétní personální obsazení.V jedenáctičlenné radě by měli zasednout čtyři sociální demokraté, tři občanští demokraté, dva lidovci a dva zástupci hnutí Forum: ČSSD by měla mít primátora a náměstka, další tři ze čtveřice náměstků budou patřit účastnickým stranám s výjimkou TOP 09. Ta také nejspíš přímým členem koalice nebude, ale podle vyjádření lídryně Věry Podhorské je připravena koalici demokratických stran poskytnout tichou podporu.
Lídr ANO Radek Popelka Právu řekl, že situaci nebere za konečný výsledek, neboť vše se může jednou zvrátit. „Co se děje v Jihlavě, je zajímavé. Překvapilo nás, že někteří politici nedrží slovo, neplatí podání ruky,“ komentoval výsledek povolebních vyjednávání.