Lídr lidovců: Nebudeme asistovat u pokračování většinové vlády ČSSD, maskované za koalici

Jsme jedinou reálnou opozicí, protože jsme nepřistoupili na to, aby ČSSD opět měla v radě kraje většinu. To zdůraznil lídr a předseda vysočinských lidovců Jaromír Kalina, když okomentoval zřejmě definitivní podobu krajské rady (5 ČSSD, 2 ANO, 1 ODS a 1 Starostové).

„ČSSD evidentně nešlo o program. Jiří Běhounek a Libor Joukl od začátku trvali na pěti uvolněných politicích. Po krachu tiché koalice s komunisty nám dali jedinou nabídku, a to model 5 (ČSSD) + 2 (KDU-ČSL) + 1 (ODS) +1 (Starostové). My jsme ale namítli, že je to většinová vláda. Jsme rádi, že jsme jediní, kdo neztratili tvář - na rozdíl od těch, kdo nešetřily vyhrocenou kritikou hejtmana, a pak si s ním padli do náruče,“ uvedl Kalina, který prosazoval spravedlivější „vládní“ model (ČSSD 4, ANO 3, KDU 2). Doplnil, že na ANO si cení alespoň toho, že nepřistoupilo na tichou koalici s komunisty. 

Doplnil, že jednání se protahovala, protože zřejmě některé strany čekaly na výsledek senátních voleb. „Škoda, že si ČSSD nevzala příklad ze Zlínského kraje, kde KDU-ČSL vyhrálo mnohem přesvědčivěji, a přesto si nedovolilo navrhnout většinu v krajské radě,“ dodal Kalina. Zdůraznil, že KDU-ČSL bude jedinou konstruktivní opozicí a bude dál prosazovat svůj program (IDS, motivační stipendium pro mediky, navýšení Programu obnovy venkova, boj proti suchu, kamenný hospic…). Jediné, co chce pro KDU-ČSL nárokovat, je post neuvolněného předsedy finančního výboru.

„Zajímavé bude i personální obsazení rady, konkrétně jak se všichni zúčastnění vyrovnají s nominací panů Pavlíka a Necida. Člen vyjednávacího týmu Libor Joukl nám také sdělil, že je největším dopravním odborníkem v Kraji Vysočina, a to v souvislosti s obsazením místa ředitele krajské KSUS,“ doplnil Kalina.