warning: Creating default object from empty value in /data/www/kduvysocina.cz/jihlavsko.kduvysocina.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Napsali o nás

Jihlava: vítězné ANO míří do opozice

Právo | 22.10.2014 | Rubrika: Jižní Morava - Vysočina | Strana: 10 | Autor: Jana Pechová | Téma: KDU - ČSL

V Jihlavě se rýsuje koalice na příští čtyři roky, vítězné hnutí ANO přitom nejspíš skončí spolu s komunisty v opozici. V úterý to oznámili zástupci dotčených stran.

Voliči v Jihlavě rozdali karty k nelehké hře: do 37členného zastupitelstva se dostalo osm lidí z kandidátky ANO, osm sociálních demokratů, šest komunistů, pět občanských demokratů, čtyři lidovci, stejný počet kandidátů hnutí Forum Jihlava a dva zástupci TOP 09.
Vítězi voleb, hnutí ANO, hned na počátku zasáhl do záměru sestavit koalici podobnou té na vládní úrovni výrok lídra lidovců Jaromíra Kaliny, který se proti neznámé sestavě lidí bez kvalitního politického programu poměrně jasně vymezil.
Podle současného primátora a volební jedničky ODS Jaroslava Vymazala se zase naopak ANO jasně vymezilo vůči ODS, což vedlo k setkání občanských demokratů s lidovci a hnutím Forum Jihlava, aby si vysvětlili pohledy na další postup.
„Vyjednávání s ANO byla studenou sprchou,“ uvedl Vratislav Výborný (ČSSD), co druhou nejsilnější stranu v zastupitelstvu vedlo k hledání jiné alternativy. Naznačil, že ANO v zásadě neřešilo programové věci, snad s výjimkou stavebního povolení na vysokorychlostní trať, které má být vydáno do čtyř let a hnutí prý na stavbu získá čtyři miliardy od pana Babiše.
Samotné vyjednávání pak mělo být především rozdělováním postů, přičemž ČSSD dostala nabídku na primátora, všechny „vlivové“ sféry však požadovalo ANO.
„Požadavky ANO nesvědčily o tom, že máme stejný počet mandátů,“ doplnil lídr ČSSD a zřejmě budoucí primátor Rudolf Chloupek.
Ostatní strany se pak poměrně rychle dohodly, i když na podpis koaliční dohody je prý ještě čas. Podle Jaromíra Kaliny je nejdřív potřeba pořádně projít programy účastníků v podstatných věcech.
„Neumím si představit, že nejprve podepíšeme smlouvu a pak se budeme bavit o programu,“ zdůraznil lídr lidovců, pro nějž zatím proto není podstatné ani konkrétní personální obsazení.

Nová linka MHD bude do čtyř let, tvrdili radní v Jihlavě. Slib nevyšel

Trolejbus jezdící okolo nemocnice a sídla záchranky přes Dolinu do Starých Hor. To je jeden z nenaplněných záměrů současného vedení jihlavské radnice. Termín výstavby se odsouvá kvůli dotacím.

Nejpozději letos měly být ve Vrchlického ulici v Jihlavě natažené dráty trolejového vedení.

A v příštím roce se po ulici, která vede od Domu zdraví kolem nemocnice a sídla záchranky novou jihlavskou zástavbou, už měly prohánět trolejbusy na nově vedené lince B.

Po ulici S. K. Neumanna pak měly zajíždět na točnu u železničního přejezdu ve Starých Horách. Zavedení trolejí ve Vrchlického ulici jihlavská radnice slibovala do konce tohoto volebního období.

„Voličům jsme dali závazek, že během volebního období do roku 2014 zlepšíme dopravní obslužnost zmíněné lokality,“ zmínil vloni při schvalování výdaje 13 milionů korun z městského rozpočtu primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Tři z 12 volebních stran v Jihlavě změnily kandidátky

Jihlavský deník | 13.8.2014 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | Autor: (čtk) | Téma: KDU - ČSL

Jihlava – Tři z 12 volebních stran, které chtějí usilovat o úspěch v podzimních komunálních volbách v Jihlavě, provedly změny v kandidátních listinách. Nejzásadnější z nich udělalo uskupení Forum Jihlava, které změnilo lídra. Volební strana Změna pro Jihlavu změnila pořadí v čele kandidátky bez změny lídra, hnutí ANO nahradilo jednoho z kandidátů. Informoval o tom mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Jednašedesátiletého pedagoga a organizátora kulturních akcí Milana Koláře nahradila na kandidátce Fora Jihlava devětadvacetiletá šéfka divadla DIOD Karolína Koubová. V případě volebního úspěchu by tak Jihlava mohla mít první primátorku. „Principy otevřené diskuse a akceptování názoru obyvatel města považujeme za nejdůležitější. Dokladem toho, že forum nám funguje, je i aktuální změna na pozici lídra kandidátky. V rámci diskusí jsme se shodli, že musíme dát větší prostor mladým, kteří mají nám všem co nabídnout,“ uvedl Kolář.
Forum Jihlava vzniklo na základě uskupení Krásná Jihlava, které uspělo v minulých volbách. Sedmatřiceti místná kandidátka je složena z nezávislých kandidátů bez politické příslušnosti. Podle Koubové není hybnou silou Fora stranická příslušnost, ale touha po skutečně kulturním městě. „Mým vzorem jsou evropská města, jako například Graz, kde pochopili sílu kultury, která pomáhá rozvoji všech dalších odvětví,“ řekla Koubová.
Voliči v krajské Jihlavě budou při podzimních komunálních volbách vybírat nové zastupitele zřejmě z 12 kandidátek. Do dneška mohly strany provádět změny na kandidátkách, registrace se uskuteční do 23. srpna. Ve volbách v roce 2010 se o křesla v městském zastupitelstvu ucházelo rovněž 12 politických stran a seskupení, znichž uspěla polovina.
O 37 míst v zastupitelstvu se bude ucházet 417 kandidátů. Jména lídrů kandidátek registrační úřad nezveřejnil. Podle informací jednotlivých stran povede kandidátku ČSSD současný náměstek primátora Rudolf Chloupek, následuje ho bývalý primátor Vratislav Výborný. V barvách ODS kandiduje na prvním místě současný primátor Jaroslav Vymazal.

Lidovci zvolili do čela sládka jihlavského pivovaru a krajského předsedu KDU­-ČSL Jaromíra Kalinu.

Zpravodaj Naše město, Třešť: Slovo starosty, květen 2014

Vážení spoluobčané, milí čtenáři Našeho města!

Před několika dny jsme prožili velikonoční svátky, oproti loňskému roku s  relativně dobrým počasím, a už je tu měsíc květen! I díky dobrému počasí se nám již podařilo město uklidit od zimního posypu a připravit na jaro.

V  dubnu se uskutečnila dvě jednání rady města a v závěru také zastupitelstvo (ale to až po odeslání mého dnešního příspěvku). Na obou zmiňovaných radách města jsme řešili především věci majetkové. Jednou z  nich je bezúplatný převod prostoru po finančním úřadu ve víceúčelové budově. Celý převod, který rada města doporučila ke schválení, ale musí rozhodnout až zastupitelé. Možná si vzpomínáte, před časem jsme se jako město o tyto prostory ucházeli i v rámci veřejné soutěže. Následně jako vítěz byly vybrány naše technické služby s nabídkou 3 mil. Kč. I díky jednání s ministerstvem financí a následně i generálním ředitelstvím finančního výboru se nám podařilo vyjednat možnost bezúplatného převodu na město (a tím i ušetření 3 mil. Kč) s podmínkou využití ve veřejném zájmu. Pokud se nám tedy podaří převod dotáhnout do konce, rádi bychom do nově nabytých prostor přesunuli městskou knihovnu (stejně musíme z důvodu značné opotřebovanosti stávajících zakoupit nové regály na knihy). A nynější prostor knihovny bychom následně nabídli například ke komerčnímu pronájmu. 

U Brzkova na Jihlavsku by mohl vzniknout nový uranový důl

ČRo Region, Vysočina | 15.5.2014 | 14:05 | Pořad: Narovinu | Téma: KDU - ČSL

 

Michal MALÝ, moderátor
--------------------
U Brzkova na Jihlavsku by mohl vzniknout nový uranový důl. Těžit tam chce státní podnik Diamo, který brzo zavře důl v Dolní Rožínce. Těžit by se mohlo v Brzkově a okolí už za 7 let a důl by zasáhl i na území Přibyslavi. Tématem se zabýváme v dnešním pořadu Narovinu. Po končení těžby v uranovém dole Rožná chce státní podnik Diamo otevřít další těžební ložisko u Brzkova na Jihlavsku. Přípravné práce by trvaly 6 až 7 let, těžba by měla zaměstnat stovky horníků na asi 16 let. Zda se u Brzkova skutečně bude těžit uran, vláda rozhodne do několika měsíců. Hostem pořadu Narovinu je dnes ředitel odštěpného závodu Diamo GEAM Dolní Rožínka Pavel Koscielniak. Vítejte, pane řediteli.

Pavel KOSCIELNIAK, ředitel odštěpného závodu Diamo GEAM Dolní Rožínka
--------------------
Dobrý den.

Michal MALÝ, moderátor
--------------------
Vysvětlete mi hned na úvod jednu věc, proč zrovna Brzkov? Vždyť konkrétně ve Stráži pod Ralskem je podle mých informací ložisko uranu světového významu a zásoby se tam odhadují na 115 tisíc tun, což je zhruba tolik, kolik se v České republice vytěžilo za celou dobu dolování této strategické suroviny. Čili, proč zrovna Brzkov?

Pavel KOSCIELNIAK, ředitel odštěpného závodu Diamo GEAM Dolní Rožínka
--------------------
Takže vláda svým usnesením číslo 548 z 19. července 2012 uložila státnímu podniku Diamo vypracovat studio proveditelnosti otvírky ložiska Brzkov, Horní Věžnice a výsledky této studie předložit do vlády do konce září tohoto roku. Tato studie se zpracovává na našem závodě a výsledky budou předloženy v daném termínu.

Anketa: Je v lidských silách stihnout tolik funkcí najednou?

Milan Macholán generální ředitel PBS Velká Bíteš
» Ty funkce se podporují
Ustíhat se to dá, samozřejmě ne úplně vždy plnohodnotně. Funkce hejtman a poslanec, to je podobný tok informací, které se navzájem podporují. Tam bych problém neviděl.

Milan Fugas Pintér moderátor, muzikant
» Je toho moc najednou
I kdyby to bylo fyzicky a psychicky možné, tak by to takto být nemělo. I z pohledu obyčejného člověka. Pokud má vykonávat funkci pro lidi, tak mi přijde divné, že jich bude mít tolik.

Libor Joukl náměstek hejtmana ČSSD
» Hodně toho vyřeší
Jsem rád, že se tak Jiří Běhounek rozhodl. Náš hejtman dokáže spoustu věcí vyřešit s ministry na půdě sněmovny, nebo si s nimi alespoň snáze domluvit schůzku.

Vít Kaňkovský poslanec, krajský zastupitel, lékař (KDU)
» Nic nezanedbává, znám ho
Respektuji rozhodnutí pana Běhounka. Jeho konkrétně vnímám jako člověka velmi pracovitého. Nezaznamenal jsem, že by některou funkci zanedbával. Znám jej dlouho.

Tomáš Halík zkusí pohnout Čechy v duchovním institutu

Kněz a filozof Tomáš Halík získal jako první Čech prestižní Templetonovu cenu za duchovní činnost. Zároveň se z něj stal ale i významný investor. S šekem na skoro 36 milionů korun by chtěl rozjet nový duchovní institut.
 
Když minulý týden v Londýně přebíral Tomáš Halík Templetonovu cenu, prohlásil: „Chtěl bych, aby to nebyla pocta jen pro mne, ale pro celou zemi.“ Katolický kněz takto mluvil o zemi, kde je pro konzervativní katolíky kacířem, pro bývalého prezidenta Václava Klause Koniášem a kde jeho protivníci chtějí zničit jeho akademickou kariéru.
Halík, který je už několik dekád přítomen v politickém a veřejném životě, nyní ale získal proti svým oponentům trumf. Za šek spojený s Templetonovou cenou chce vybudovat vlastní duchovní organizaci. A protože jde o desítky milionů, půjde rázem o jednu z nejvýznamnějších podobných institucí.
„Hlavním posláním nadačního fondu bude financovat aktivity nově zřízeného Institutu pro dialog při České křesťanské akademii,“ prohlásil Halík v děkovací řeči. Nový institut má především podporovat ekumenický a mezináboženský dialog, stejně jako dialog mezi věřícími a stoupenci sekulárního humanismu. Ale politice se zjevně Halík nevyhne: „Institut bude podporovat studium etických a spirituálních aspektů života soudobé společnosti – v kultuře, vědě, politice i hospodářství.“
 
První pokus o duchovní obrodu
 
O duchovní obrodu české společnosti se Tomáš Halík nepříliš úspěšně snaží už několik dekád. Od začátku to ale nebylo v „dresu“ katolické církve. Rodilý Pražan vystudoval sociologii a filozofii na pražské Univerzitě Karlově u Jana Patočky. Během pražského jara mohl i vyjet na Západ. Mladým vědcem ale otřásla smrt Jana Palacha a obrátila ho k duchovní jistotě katolické nauky.
Sblížil se s lídry katolického disentu Otou Mádrem a Josefem Zvěřinou. V roce 1978 se vypravil do východoněmeckého Erfurtu, kde byl tajně vysvěcen na kněze. Státní bezpečnost se o něj samozřejmě zajímala, ale mylně ho měla za významného jezuitu. Vedle toho žil svůj osobní život v prostředí normalizace. V osmdesátých letech složil atestaci z psychologie, režim mu dával pozoruhodná zaměstnání – od podnikového psychologa v chemické firmě po terapeuta drogově závislých.
Svůj první pokus o obrodu českého národa Halík sepsal do velkého projektu Deset let duchovní obrody národa. Mladý kněz chtěl během dekády morálně pozvednout Česko a spojit do jednoho hlasu různé církve. Ale přišel rok 1989 a konspirační kruhová obrana proti komunismu najednou nedávala příliš smyslu. Přestože byl teprve čtyřicátník, platil po sametové revoluci jako spolupracovník kardinála Tomáška za jednu z důležitých postav obrozené církve.
Stal se předsedou České křesťanské akademie, která je dosud jeho odrazovým můstkem pro veřejnou činnost. Jeho intelektu a znalosti jazyků si všiml i papež Jan Pavel II., který ho jmenoval poradcem pro dialog s nevěřícími. Případná funkce pro katolíka v ateistických Čechách.

Oběť komunistických represí Josef Toufar

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
--------------------
25. únor měl dlouhá léta přízvisko vítězný. Komunisté si tak připomínali převrat, který poválečné Československo v roce 1948 nasměroval od demokratického zřízení ke komunistické totalitě. Zatímco přesně o dva roky později v roce 1950 komunisté slavili, tak ve státním sanatoriu v Legerově ulici zemřel kněz Josef Toufar. Toho umučili příslušníci Státní bezpečnosti, když se z něj snažili vytlouct přiznání, že hýbal během kázání křížem na oltáři a oklamal tak věřící, kteří o samovolném pohybu mluvili jako o číhošťském zázraku. Právě v Číhošti si lidé připomněli o víkendu mučednickou smrt faráře Toufara. Na místě natáčel Petr Palovčík.

Petr PALOVČÍK, redaktor
--------------------
Za zpěvu modliteb vyšel poutní průvod z Ledče nad Sázavou do Číhoště krátce před 9. hodinou ráno.

...

DKO potřebuje nové, širší sedačky, návštěvníci tloustnou

Jihlavské zastupitelstvo odsouhlasilo dát půl milionu korun na nové sedačky do DKOJihlava – Zastupitelé města Jihlavy na svém úterním zasedání odsouhlasili dát půl milionu korun na pořízení nových sedadel do sálu jihlavského domu kultury. To se však nelíbilo zastupitelce Marii Stejskalové (KDUČSL). Ta poukázala na to, že když žádala o peníze jihlavská soukromá školka Meruzalka, město argumentovalo tím, že jde o soukromý subjekt, a peníze školce nedalo. „Vytváříme precedens. Vkládáme městské peníze do soukromého objektu. Nastavujeme tu glosu, že není cizí jako cizí, měli bychom držet jednotnou linii,“ vyjádřila se na zastupitelstvu Stejskalová.

František Zelníček(ČSSD)s ní nesouhlasil. „Já mám opačný názor, tuto akci bychom podpořit měli, slouží občanům celé Jihlavy. Nelze slučovat to, že někdy se hlasovalo tak, a někdy tak,“ řekl Zelníček. Martin Málek (ODS) se s dotazem obrátil přímo na ředitelku domu kultury Věru Podhorskou (TOP 09), která je zároveň i jihlavskou zastupitelkou. Zajímalo ho, jestli investici diskutovala s majitelem DKO. „Nerozumím tomu, proč máme investovat do něčeho, co není v majetku města,“ řekl Málek.

Vladislav Hynk: Uplynulý rok hodnotím jako velmi úspěšný

Dvě otázky položila redakce Jihlavských listů na začátku nového roku 2014 starostům měst na Jihlavsku. Jedním ze starostů, kteří odpovídali, byl i Ing. Vladislav Hynk, starosta města Třešť. Jeho odpovědi, které vyšly v pátečním vydání (3.1.2014) Jihlavských listů, si můžete přečíst níže v nezkrácené podobě.  

1. Jak byste zhodnotil z vašeho pohledu rok 2013?
Uplynulý rok hodnotím jako velmi úspěšný.
Z pohledu města se nám podařilo realizovat mimo jiné projekty týkající se zateplení mateřské školy, domu dětí a mládeže nebo domů s pečovatelskou službou. Před letními prázdninami jsme realizovali výstavbu nových 30-ti parkovacích míst na sídlišti, v závěru roku jsme dokončili výstavbu inženýrských sítí pro 15 rodinných domů. A v průběhu letošního jara dokončíme rekonstrukci ul. Partlicova.
Dále jsem rád, že se v roce 2013 strana, jejíž jsem členem, a to KDU-ČSL, dostala opět po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. A dále jsem rád za to, že po dlouhé době v poslaneckých lavicích zasedl i Třešťák, a to pan doktor Vít Kaňkovský.

Syndikovat obsah