Paragáni přistáli v Ořechově, připomněli si 71. výročí konce války

Pietní aktOřechov - Více než tisíc lidí si v sobotu v Ořechově na Jihlavsku připomnělo 74. výročí seskoku parašutistické skupiny Out Distance. Členové výsadku se spolupodíleli na přípravách atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Pietního aktu u pomníku velitele výsadku Adolfa Opálky se zúčastnil také příslušník zahraničního odboje za druhé světové války a člen paradesantního výsadku Platinum – Pewter generál Jaroslav Klemeš. V programu, který trval několik hodin, vystoupili skotští dudáci a lidé si mohli prohlédnout vystavenou historickou i současnou armádní výzbroj a techniku.

Návštěvníci vzpomínkové akce si v sobotu 30.dubna v Ořechově 
u Telče připomněli 74. výročí seskoku paraskupiny Out Distance a zároveň 71. výročí konce druhé světové války.
U památníku, který připomíná anglické výsadkáře podporující protinacistický odboj za druhé světové války, se v sobotu sešlo několik stovek lidí. Významným hostem byl generál Jaroslav Klemeš, poslední žijící paravýsadkář, který ve svém proslovu vyjádřil obdiv nad tím, kolik mladých lidí se ceremoniálu zúčastnilo.

Průběh akce v Ořechově popsala organizátorka Helena Volavková. „Dopoledne probíhaly výstavy techniky, odpoledne po pietním aktu Armáda České republiky provedla ukázky výcviku, seskoky, slaňování a bojová umění. Program ještě doplnili skotští dudáci a besedy," shrnula Volavková. Nejvíce pozornosti upoutaly především seskoky z vrtulníku, kdy vrtulník nejprve vypustil malé padáčky s bonbóny pro děti a poté vyskočili samotní vojáci, kteří se plynule snášeli na louku za obcí. Beseda proběhla formou přednášky docenta Michala Stehlíka s názvem Ořechov 1942: Osudy a souvislosti. „Jedna věc je boj proti něčemu, a jiná věc je boj za něco. A tam byl velmi silný odkaz boje za Československo a za demokratický stát, o který jsme přišli," zdůraznil Stehlík.

Výsadkáři byli vysíláni
z Londýna do protektorátu, aby prováděli různé akce
a to zejména sabotážního
a zpravodajského charakteru. Roku 1942 v Ořechově seskočila paraskupina Out Distance ve složení Adolf Opálka, Karel Čurda a Ivan Kolařík. Opálka se zapojil do příprav atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha a spolu s ostatními atentátníky nalezl smrt v pravoslavném kostele svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. V roce 1973 mu občané Ořechova vyjádřili úctu a poděkování postavením památníku, u kterého se od té doby každoročně konají vzpomínkové akce.

Na akci se každoročně podílí zástupci Československé obce legionářské, 43.Výsadkového praporu Chrudim a členové Klubů vojenské historie. Za zvuku české, slovenské a britské hymny položili zástupci těchto spolků společně se starostou Telče Romanem Fabešem a senátorem Milošem Vystrčilem květiny k pomníku a uctili tak památku výsadkářů.

Zdroj: http://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/paragani-pristali-v-orechove-pripomneli-si-71-vyroci-konce-valky-20160502-hus4.html

Více fotek zde: https://www.facebook.com/michaldosenatu/photos/pcb.1053019841430074/1053019534763438/?type=3&theater