Porovnají kněžské mučedníky 50. let Toufara a Bulu

Veřejnosti bude poprvé k dispozici kniha Michala Stehlíka Babické vraždy 1951

Jihlava – Josef Toufar umlácený kvůli křížku, jehož pohyb nemohl ovlivnit. Jan Bula, popravený kvůli Babicím, které také nemohl ovlivnit, protože čtvrt toku předtím ho zavřeli. Srovnání obou kněžských obětí 50. let představí jejich „badatelé“: publicista Miloš Doležal, autor knihy Jako bychom dnes zemřít měli, a historik Michal Stehlík, autor právě vydané knihy Babické vraždy 1951. Unikátní přednáška se koná v pátek 10. června v 18 hodin v kostele v ulici Matky Boží, v rámci Noci kostelů.

Osudy mučedníků komunistického režimu z Vysočiny jsou nejen silnými osobními příběhy, ale i dokladem šílené reality 50. let. Životy a smrt Josefa Toufara a Jana Buly jsou dodnes vykřičníkem, jak se i ve zdánlivě civilizované zemi dají páchat nejhorší zločiny. Na jedné straně se objevuje čirá nenávist a zlo, na druhé silná víra a odhodlání. Připomínáním osudů obou kněží nemluvíme jen o historii let 1950 či 1951, ale i varujeme před aktuálním nebezpečím nenávisti,“ vysvětluje Michal Stehlík, jehož novou publikaci si budou moci zájemci poprvé zakoupit právě při Noci kostelů v Jihlavě.

Besedu bude moderovat redaktor České televize a jihlavský rodák Josef Pazderka. Akce je součástí celostátní Noci kostelů, jejíž osmý ročník se letos koná ve více než třech stech českých chrámů a jejímž cílem je symbolicky „otevřít“ dveře hlavně těm, kdo nejsou pravidelnými účastníky bohoslužeb. Besedu spolupořádá jihlavská farnost Nanebevzetí Panny Marie a Centrum pro rodinu Vysočina. (jm)

  

obal nové knížky M. Stehlíka, na níž jsou děti Plichtovy, které se později staly obětí babické tragédie