Setkání komunálních politiků Jihlavska za KDU-ČSL se vydařilo

Jihlavsko – Spalovna, odpady či kamenný hospic – i to byla témata neformálního setkání více než 30 starostů, místostarostů a zastupitelů z Jihlavska. Sešli se 29. 3. v Jihlavě, cílem byla výměna zkušeností nestraníků i členů KDU-ČSL i možnost povázání lidovecké komunální, krajské i celostátní politiky.

Poslanec Vít Kaňkovský z Třeště představil, jak to „chodí“ ve sněmovně s tím, že on se soustředí zejména na zdravotnictví a sociální služby - konkrétně mj. na zákaz kouření, protihlukovou vyhlášku, příspěvek na péči či hospicové služby. Informoval o svých cestách po kraji i možnosti poskytnout záštitu nad akcemi. „Budu rád za zpětnou vazbu, protože nejhorší politik je ten ve skleníku,“ řekl.

Kandidát na senátora za Jihlavsko Michal Stehlík nejprve vyzdvihl podporu své manželky, s níž vychovává šest dětí. Připomněl svou vazbu na region a „svá“ témata, v nichž vedle kultury dominuje vzdělání. „Před pár dny byl Den učitelů, ale kdo si na něj veřejně vzpomněl? Zaklínáme se vzděláním budoucí generace, ale zapomínáme na učitele,“ řekl. Jako nezávislý si na KDU-ČSL váží toho, že věci řeší odborně, věcně a s rozumem. „Politika je dnes plná populismu a marketingu. Doba je stále těžší, ale to neznamená nechat se zlákat těmi, kdo „hrají“ na strach,“ doplnil dačický patriot. 

Náměstek jihlavského primátora a krajský předseda i lídr Jaromír Kalina připomněl, že KDU-ČSL přešla nelehkým obdobím po roce 2010. Poděkoval v této souvislosti bývalému předsedovi krajských lidovců Štěpánu Komárkovi. Zmínil i zlepšení finanční situace strany a motivační grantový program na pořádání akcí pro veřejnost. „Velmi vám děkuji za to, že ctíte a podporujte značku KDU-ČSL, a hlavně za to, že poctivě děláte komunální politiku na své úrovni pro své spoluobčany,“ řekl Jaromír Kalina.

Jaromír Kalina dále informoval o své práci na jihlavské radnici i o variantách povolebních koalic na Vysočině. „Průzkumy ukazují, že už se nebude opakovat oranžovo-rudá koalice ČSSD a KSČM. V senátních i krajských volbách si přeje navázat na silné vítězné lídry – F. Dohnala či V. Jehličku.

V diskusi se třešťský starosta Vladislav Hynk zajímal o to, zda se bude v kraji stavět spalovna. „Studie ukázala, že velká spalovna pro Vysočinu je nesmysl hlavně po ekonomické stránce. Přesto, že se o ní neuvažuje, vyskytl se požadavek na referendum, které po verdiktu Ústavního soudu bude muset proběhnout v termínu krajských voleb,“ odpověděl Jaromír Kalina.

Do diskuse se zapojil místostarosta Telče Pavel Komín, který spoluzakládal nový „odpadový“ svazek obcí, a připomněl současná úskalí: dražší platby za uložení, absenci překladiště či zákaz skládkování po roce 2024. Podle něj by v Jihlavě mohla být buď menší spalovna s rozvodem tepla, nebo by mohlo vzniknout překladiště. Účastníci se shodli, že odpady jsou problémem všech obcí – podle starosty Třeště Hynka by každopádně případné menší spalovny měly vznikat koordinovaně.

Na poslance Kaňkovského směřoval dotaz na případný kamenný hospic v kraji. „V kraji funguje velmi dobrá mobilní péče. Ovšem terénní služby počítají s tím, že umírající mají kolem sebe rodinu – jenže řada lidí dnes nemá nikoho. A pro ty by hospic byl řešení. Teď jde ale hlavně o vyjasnění si celé koncepce v Kraji Vysočina – snažím se toto téma koncepčně řešit i ve sněmovně,“ reagoval poslanec.

Na závěr všem poděkoval okresní předseda KDU-ČSL Petr Piáček, který setkání s jihlavskou tajemnicí Kateřinou Bartošíkovou uspořádal. „Na konci setkání jsem měl velmi kladné ohlasy. Chceme spolupráci se zastupiteli udržovat a nabízet jim právní, legislativní či mediální pomoc. A jako prorodinná strana uvažujeme třeba i o bonusech typu zlevněných vstupů do zoo,“ řekl Petr Piáček. 

Více fotek na facebooku zde: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.401682243289548.1073741893.149163751874733&type=3