Střecha brtnického kostela půjde dolů

Brtnice – V Brtnici se chystají na velkou a dost neobvyklou akci. Tento čtvrtek dopoledne odborná firma snese střechu z věže farního kostela svatého Jakuba Většího. Krovy jsou totiž nenávratně poškozené tesaříkem krovovým. Tento brouk nadělal brtnické farnosti pořádné starosti, protože škoda, kterou napáchal, činí přibližně dva miliony korun.

Brtnice tak zůstane až do konce září bez své dominanty, kterou používá i farnost ve svém logu. Nová střecha bude mít opláštění z měděné krytiny. „Současná věž se bude sundávat pomocí jeřábu. Udělají se nové krovy a změny dozná i střecha, která bude měděná. Bude tedy zářit do dálky a rozzáří celou Brtnici,“ uvedl už před časem farář Petr Balát.

SNÁŠENÍ STŘECHY

I když by původní střecha ještě nějaký čas vydržela, je podle Baláta dobré, že se rovněž vymění. Už tak totiž snášení věže bude náročná procedura. „Měděná střecha znamená bezstarostnou údržbu a dlouho vydrží,“ dodal Balát.
Farnost potřebovala v relativně krátké době sehnat na opravu jeden milion korun. Druhý milion přidá město Brtnice a Ministerstvo kultury prostřednictvím programu Regenerace městských památkových zón.
Brtnická farnost proto v průběhu minulých měsíců uspořádala různé akce, jimiž se snažila získat peníze na opravu. „Jednalo se například o benefiční koncert naší mládeže 19. června 2016, podpořený senátorem Milošem Vystrčilem, poslancem Vítem Kaňkovským a náměstkem primátora Jihlavy Jaromírem Kalinou,“ vyjmenoval jednu z podpor farář Balát.
„Opravu věže také podporujeme prodejem upomínkových předmětů. Od věřících a drobných dárců se zatím podařilo získat 650 tisíc korun. Částkou 200 tisíc korun přispěje město Brtnice, v rámci Programu regenerace dostaneme dotaci 800 tisíc korun,“ zrekapituloval brtnický farář. Do částky dvou milionů korun tak chybí ještě asi 350 tisíc, které se farnost bude snažit i nadále získat například prostřednictvím dalších sbírek.
Brtničtí ovšem zažijí podívanou už tento čtvrtek, pracovníci firmy přijedou ke kostelu ve čtvrtek kolem deváté ráno a přibližně v jedenáct hodin dopoledne dojde k samotnému snesení střechy.

Téma: Poslanecký klub    15.8.2016    Jihlavský deník    Strana 3    Jihlavsko    JANA KODYSOVÁ