V Parlamentu jednali odborníci o úskalích opatrovnických řízení a odpovědnosti vůči dětem

Praha – V Poslanecké sněmovně se 8. dubna uskutečnil odborný seminář na téma Rovnost a společná rodičovská odpovědnost: role otců. Seminář, pod záštitou poslance Víta Kaňkovského a europoslance Tomáše Zdechovského, pořádal spolek Cochem.cz.

Odborný seminář představil rezoluci Rady Evropy 2079 i s ní spojené výzvy týkající se české legislativy, změny výkonu profesí účastnících se opatrovnického řízení a především přístup k právům a zájmu dítěte v rodičovském konfliktu.

Hlavním cílem tohoto semináře, kterého se účastnilo na stovku odborníků z řad soudců, zástupců OSPODu, advokátů, psychologů a mediátorů, bylo upevnění platformy pro spolupráci, jejímž výsledkem by měla být změna v průběhu opatrovnického řízení, a to zavedením principů Cochemské praxe v České republice. Právě Cochemský model je založen na vzájemné intenzivní spolupráci těchto zúčastněných profesí.

I když partnerský vztah skončí, rodičovská povinnost zůstává  

Odborníci se shodli na tom, že hlavní motivací pro řešení situace v případě opatrovnického řízení je jednoznačně zájem dítěte. Markéta Nováková ze spolku Cochem.cz uvedla: „Je nutné, aby si rodiče uvědomili, že i když jejich vzájemný partnerský vztah skončil, tak jejich rodičovská povinnost nadále trvá“.

Poslanec Vít Kaňkovský vidí jako nezbytné, aby páry při rozvodu či rozchodu upustili od emocionální roviny, byť je to v dané situaci nelehké: „Jako lékař zažívám poměrně často vypjaté situace dětí rozvádějících se rodičů v naší nemocnici, kdy je dítě zatížené stresem hned dvakrát. Vedle úrazu, se kterým do ordinace přichází, i rodičovským konfliktem, kdy jeden z rodičů zamezuje kontaktu s dítětem druhému z rodičů, většinou otci, při lékařském ošetření.“ A dodal, že nepochybuje o tom, že dalších stresových situací, kterým jsou děti vystaveny během soudních řízení, kdy jsou emoce rodičů rozjitřené, je nespočet. „Rodiče si v prvé řadě musí uvědomit, že jejich vzájemná komunikace a spolupráce je v zájmu jejich dítěte či dětí. Děti nemohou být rukojmími rodičů, kteří spolu nechtějí nebo neumějí komunikovat,“ uzavřel Kaňkovský.

Odpovědnost vůči svým dětem mají oba rodiče

Europoslanec Tomáš Zdechovský na semináři hovořil o své osobní zkušenosti i o tom, že odpovědnost vůči svým dětem mají oba rodiče: „Realita je bohužel často taková, že v případě rodičovských sporů jsou otcové upozaděni. Musí čelit překážkám, které vyplývají ze zákonů, z praktických postupů úřadů a zažitých předsudků a které mají za následek, že otec je v důsledku připraven o možnost udržovat se svými dětmi trvalý vztah“.

emináře se zúčastnil také český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský, který se spolkem Cochem.cz dlouhodobě spolupracuje a za jeho překladatelské i finanční podpory byla v roce 2014 vydána kniha tvůrce Cochemského modelu, německého soudce, Jürgena Rudolpha “Ty jsi MOJE dítě“. Kniha i podrobnosti týkající se Cohemského modelu jsou dostupné na webuwww.cochem.cz

(dh)

Kontaktní osoba: Markéta Nováková, e-mail: marketa.novakova@cochem.cz ; tel.: +420 607 723 436

Více fotografií ze semináře ZDE